Pitanje: U Krama-dipiki se kaže da je Jašoda tamnoplava, i takav kontrast boja bi doveo do velikog sjaja. Međutim, u Gautamija tantri, se kaže da je njen telesni sjaj žut.
U svom komentaru na ŠB 10.9.3, Điva Gosvami piše:
„Atasi, uma i kšauma su sinonimi [i znače ’lan’]“ (Amarakoša 2.9.20). Štaviše, Jašodina haljina izgleda veoma tanka. Pored toga, ima različite boje. Njegova boja je bila neverovatno žuta. Uzimajući u obzir to u Krama-dipika, za nju se kaže da je tamnoplava, tako da bi kontrast boja izazvao veliki sjaj. Međutim, u Gautamija tantri, njen telesni sjaj je žut.“
Điva Gosvami citira oba i ne donosi nikakav zaključak. Mogu li se ačarje razlikovati u svojim zaključcima?
Odgovor: Apsolut je toliko ogroman da ačarije mogu imati različite realizacije. Ako posmatrate materijalni objekat kao što su Himalaje u različito doba godine, videćete ga drugačije. Šta onda govoriti o Apsolutnoj Realnosti? Stvarnost se takođe različito manifestuje u zavisnosti od raspoloženja bhakte. Postoji toliko mnogo prakaša Vrindavana, i stoga je moguće da je u jednoj prakaši Jašoda plavkasta, a u drugoj žućkasta. I Šri Điva prihvata oboje. Drugi mogu prihvatiti samo jedan od njih. Čuveni pesnik i bhakta Suradasa je u jednoj pesmi pevao da je Jašoda svetle boje, Nanda je svetle boje i da Ga tako Krišnini prijatelji zadirkuju da On nije sin Nande i Jašode jer ima plavičastu nijansu. Dakle, to je Suradašina vizija Jašode.
*
Pitanje: Šta je tačno kumkum (kunkumam) prah? Zašto se stavlja na grudi?
Odgovor: U prošlosti se pravio od šafrana. Ovih dana se pravi od kurkume. Kurkuma se suši i stavlja u prah sa malo gašenog kreča, što bogato žuti prah pretvara u crvenu boju.
Mislim da ga nijedna žena ovih dana ne nanosi na svoje grudi. U prošlosti se smatralo delom šringare ili ulepšavanja. Pretpostavljam da je delovao kao dezinfekciono sredstvo osim ulepšavanja grudi.
*
Pitanje: Šta bi moglo da objasni šta puštimarga znači?
Odgovor: Puštimarga se praktikuje u Šri Vallabha sampradaji. Kažu da postoje tri vrste điva, zvane pušti, marjada i pravaha. Pušti-đive se manifestuju iz tela Purušotame, marjada-đive iz govora u obliku Vede, a pravaha-đive iz uma.
Shodno tome, postoje tri puta. Pušti-điva prate puštimarga. Oni su prirodno odani Bhagavanu. Koliko ja razumem, samo oni koji su rođeni u lozi Vallabhačarje su pušti-đive. Pušti-đive takođe imaju dalje podele 1. Suddha-pušti, 2. Pušti-pušti, 3, Marjada-pušti i 4. Pravaha-pušti. Samo ovi ljudi mogu da izvode pušti-bhakti. Ali raganuga-bhakti nije ograničen na bilo koje specifično rođenje ili određenu đivu. Svako ko ima prirodnu sklonost se prihvata. Štaviše, raganuga bhakta prati specifično raspoloženje ragatmika bhakta.
info@jiva.org za upite vezane za Điva institut i smeštaj za goste
Vezano za pitanja o vebsajtu molimo vas da koristite naš contact-form»
380 Sheetal Chaya
Raman Reti, Vrindavan
UP 281121, India
© 2017 JIVA.ORG. All rights reserved.